4 Haziran 2015

Vikipedi’nin desteğe ihtiyacı var

Son zamanlarda gördüklerim, Türkçe Vikipedi’yi hazırlayanların desteğe ihtiyacı düşündürüyor. Wikipedia dünyanın en önemli sitelerinden biri, Vikipedi de muhtemelen Türkçe kaynaklar arasında çok önemli bir yere sahip. 

Olay şu: Vikipedi’de editör olduğunu söyleyen birinden bir ileti geldi bir süre önce Açık Bilim’in posta kutusuna. Açık Bilim’i para karşılığı Vikipedi’de tanıtmayı öneriyordu. Bunu ilk olarak ismi sansürleyerek, sonra da rica üzerine sansürsüz olarak duyurdum. Böyle bir editör hakikaten de varmış, bunu yaptığını saklamıyor.

İşin ilginç yanı, paralı düzeltmeler genel Wikipedia kurallarına aykırı değil, ama yazar bunu ilân ettiği müddetçe. Şimdi sitenin Köy Çeşmesi sayfasında bu konuyu tartışıyor sitenin sorumluları. Hoş bakılmadığı açık, ancak tamamen yasaklanırsa gizli olarak devam eder endişesi var.

Görünen o ki kayda değer olmayan bazı konularda para karşılığında madde yazılmış. Meselâ, şimdi kapatılmak üzere işaretlenen bir maddede şöyle bir cümle var:

Yaşar Üniversitesi
Gıda bölümü birinci sınıf öğrencisi olduğu dönemde “Köpekleri sevmeyen
insanlara güvenmem. Fakat bir köpek bir insanı sevmezse, o köpeğin
hislerine güvenirim”
şeklinde paylaştığı tweet 78 bin kişi tarafından favorilerine eklenip
64 bin kişi tarafinden retweetlenince Türkiye'nin gündemine oturmuştur.

Buna mukabil, bizim Açık Bilim’i tanıtan bir madde, kayda değer olmadığı gerekçesiyle kaldırılmıştı!

Bir de Vikisöz’deki Rıdvan Dilmen sözlerinden örnekler vereyim, tam olsun:

Futbol matematik değil

Roberto Carlos serbest vuruş kullanırken uzaydan bile baraj kurdururlar abicim sen kimsin.

Eyvah, ya Volkan, kırmızı kart, yapma Volkan ya!!! Zaten öyle bir
attı ki oyuncu kendini… Yapma! Oyuncu değişikliği hakkımız da doldu!!!
Oyuncu hak… değ… doldu!!! (Melih Şendil: Doldu hocam, doldu…) Yapma!!!

Eskiden Avni Aker'de korner kullanan takım kendini başarılı sayardı.

Dünya'da futbolun düşmanı iddaa'dır

Gol olur.

Uzatmayayım, Vikipedi’nin daha da geliştirilmesi lâzım aslında. Unutmayalım, hepimiz Vikipedi’ye yazabiliriz. Bütün bunları düzeltmek elimizde. Şu aralar Açık Bilim’deki editörlük görevlerimi bile güç belâ yerine getirebildiğimden buna bizzat kalkışmayacağım. Ama zaman bulup da Vikipedi’ye katkıda bulunabilecekleri bunu yapmaya davet ediyorum. En kolayından, Açık Bilim’de, birçoğu bilim insanlarınca özenle yazılmış yazıları kaynak olarak kullanıp Vikipedi’ye katkı yaparak işe koyulabilirsiniz. Sadece biraz zaman ayırmak gerekiyor.